O „kozach” wykorzystywanych przez naszych starszych krewnych rzadko wyrażaliśmy się z entuzjazmem, brak zadowolenia nie był przy tym przypadkowy. Już samo działanie pieców tego typu budziło poważne wątpliwości, a i estetyka nie była szczególnie porywająca. Owszem, raz na jakiś czas sami decydowaliśmy się na zakup pieców wolnostojących, decyzja taka była jednak spowodowana koniecznością, a nie sympatią do rozwiązań tego rodzaju. Na szczęście, już od jakiegoś czasu mamy powody do tego, aby oddychać z ulgą, piece typu „koza” zmieniają się bowiem na lepsze.
Są nie tylko eleganckie, ale i ekonomiczne, mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniami, które budzą szczery zachwyt tak w zwolennikach rozwiązań praktycznych, jak i w romantykach. Cieszą się rosnącą popularnością, a ich producenci dokładają starań, aby kolejne polecane przez nich rozwiązania były jeszcze bardziej profesjonalne niż miało to miejsce do tej pory. Oczywiście, piece wolnostojące zwane „kozami” oferowane są nie w jednej, a w przynajmniej kilku wersjach, możemy więc decydować się zarówno na rozwiązania tradycyjne, jak i na te, które zachwycają swoją nowoczesnością.
Co ciekawe, możemy korzystać z nich nie tylko wówczas, gdy chcemy się ogrzać, ale i wtedy, gdy marzy nam się ciepły obiad. Przed zakupem warto jednak zastanowić się nie tylko nad tym, czy interesuje nas rozwiązanie awangardowe, czy klasyczne, nie mniej istotne jest bowiem i to, czy wejdziemy w posiadanie pieca stalowego, czy też żeliwnego. „Kozy” żeliwne to rozwiązanie, które spodoba się miłośnikom tradycji, często mamy bowiem w jego przypadku do czynienia ze stylowymi piecami z bogatymi zdobieniami.
Co ciekawe, wnętrze pieców tego typu często wymoszczone jest specjalną cegłą, możemy mieć więc pewność, że ciepło będzie w nich utrzymywane dłużej niż zazwyczaj, bez trudu znajdziemy przy tym rozwiązania odpowiadające nam kolorystycznie. Piece żeliwne można też kupować wówczas, gdy chcemy korzystać z innych funkcji takich, jak gotowanie potraw. Choć nie jest to zasada ogólna, piece ze stali znane są jako te, które mają mniejsze możliwości akumulacyjne. W praktyce oznacza to, że zaraz po jego wyłączeniu, piec przestaje oddawać ciepło. Są to jednak piece lżejsze niż ich żeliwne odpowiedniki, często posiadają też bardziej przystępne rozmiary.
Natasza