Czy opalanie drewnem może być alternatywą dla gospodarstw, które do tej pory stosowały w tym celu węgiel albo gaz? Ceny innych materiałów opałowych rosną, a koszt zakupu drewna nie zmienia się, wiele wskazuje więc na to, że już wkrótce zainteresowanie drewnem jako materiałem opałowym będzie jeszcze większe niż obecnie, a przecież i teraz nie jest ono małe. Wśród wielu czynników sprawiających, że nie stronimy od drewna na pierwszy plan wysuwa się to, że mamy do czynienia z tanim materiałem opałowym, wysoko cenimy jednak i to, że zarówno same sposoby wyrabiania drewna opałowego, jak i technika kotłów grzewczych podlegają zmianom na lepsze.
Na wartość opałową drewna wpływ ma przynajmniej kilka czynników. Na pierwszy plan wysuwa się jego rodzaj, nie bez znaczenia jest jednak także postać wyróbki i wilgotność. Mówiąc o wartości opałowej nie możemy nie dostrzec tego, że pewne różnice są widoczne zarówno w odniesieniu do drzew iglastych, jak i do ich liściastych odpowiedników. Jeśli więc masa jest taka sama, nieco wyższą wartość opałową ma drewno drzew liściastych.
Duże znaczenie ma dla nas i to, że wykorzystując drewno nie szkodzimy naszej planecie, jest to bowiem odnawialny materiał opałowy, który nie zubaża jej zasobów. Niestety, zanim zdecydujemy się na piec opalany drewnem musimy uświadomić sobie, że nie każdy rodzaj drewna w jednakowym stopniu spełni nasze oczekiwanie. Nie można palić belkami lakierowanymi lub impregnowanymi, nie bez znaczenia jest zaś i to, że drewno musi być suche. Jego wilgotność nie powinna przekraczać dwudziestu procent, a to oznacza, że za idealne można uznać drewno poddane dwuletniemu leżakowaniu. Warto zwrócić uwagę na to, że stosy drewna powinny być układane w miejscach nie tylko suchych, ale również przewiewnych, a drewno z różnych lat nie powinno leżakować w tym samym miejscu. Idealnie sprawdza się specjalna wiata lub drewutnia, ciekawym rozwiązaniem alternatywnym może być jednak również narożnik ogrodu.
Natasza