O piecach wolnostojących znanych też pod swojską nazwą "kozy" mówi się coraz więcej, charakterystyczne wydaje się przy tym to, że słowa uznania pod ich adresem padają znacznie częściej niż te, które wyrażają niezadowolenie. Coraz więcej osób zastanawia się nad ich zakupem, a to stanowi najlepszy dowód na to, że funkcjonalność dzisiejszych „kóz” jest znacznie wyższa niż ich przodków znanych dobrze naszym starszym krewnym. Oczywiście, piece wolnostojące mają nie tylko zalety, ale i pewne ograniczenia, których również powinniśmy być świadomi. Są one zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne, trudno myśleć o nich jednak jako o głównym źródle ciepła w mieszkaniu i w domu.
Powinny być one przede wszystkim rozwiązaniami pomocniczymi tym bardziej, że do jednego przewodu kominowego może zostać podłączone jedno tylko rozwiązanie tego typu. Jeszcze przed instalacją warto zresztą upewnić się, że przewód działa prawidłowo prosząc o pomoc kominiarza. Tak samo, jak wkłady kominowe, również piece wolnostojące różnią się między sobą, jedno z najważniejszych kryteriów dotyczy zaś materiału, z którego są budowane. W sprzedaży dostępne są zarówno piece stalowe, jak i te, które powstają z żeliwa, a każde rozwiązanie posiada nie tylko zalety, ale i pewne niedoskonałości. Gdy mówimy o piecach żeliwnych musimy mieć na uwadze to, że stosunkowo długo się nagrzewają, choć nie można nie docenić i tego, że równie długo utrzymują także ciepło, co nie może nie cieszyć.
Przybierają przy tym często ozdobne formy, dzięki czemu mogą pojawiać się w stylowych pomieszczeniach nie zaburzając ich układu. Osoby, które z nich korzystają doceniają także trwałość rozwiązań tego typu i są w stanie przeboleć to, że są to „kozy” droższe od tych, które powstają z wykorzystaniem stali. Piece stalowe są nie tylko tańsze, ale i lżejsze niż ich żeliwne odpowiedniki, na uwagę zasługuje zaś i to, że choć krótko się nagrzewają, nie można liczyć na to, że będą długo utrzymywać wytwarzane przez siebie ciepło. Zakup pieca wymaga zresztą poddania analizę także kilku innych czynników z nim związanych. Nie zaszkodzi, jeśli upewnimy się, w jaki sposób regulowana jest jego moc, jak należy dokładać opał i usuwać popiół, a także jaki jest czas palenia.
Duże znaczenie ma również sprawność energetyczna „kozy”, której poziom nie powinien być niższy niż 70 procent. Mówiąc o zaletach pieców wolnostojących wypada wspomnieć przede wszystkim o tym, że są one znakomitymi rozwiązaniami dla wszystkich tych odbiorców, którym marzy się kominek, a którzy, z różnych względów, nie mają szans na to, aby wejść w jego posiadanie. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że nie ma większych wymogów stawianych pomieszczeniom, w których mają być instalowane „kozy”. Jeśli pomieszczenia te posiadają dostęp do przewodu kominowego, montaż może być zainaugurowany natychmiast. Wspomnieć wypada i o zamkniętych komorach spalania, okazuje się bowiem, że minęły już czasy, w których piece tego rodzaju mogły okazać się rozwiązaniami nowoczesnymi. Warto wspomnieć i o ich różnorodności, bez trudu wejdziemy więc w posiadanie tak rozwiązań klasycznych, jak i awangardowych.
Natasza