Kocioł zgazowujący drewno to świetna alternatywa nawet dla nowoczesnych i ekologicznych systemów ogrzewania. Pod względem kosztów wypada on doskonale na tle konkurencji. Co prawda wymaga on codziennej obsługi, ale jego zalety sprawiają, że w wielu przypadkach jest fantastycznym rozwiązaniem. Warto zapoznać się z nim nieco bliżej i zobaczyć, jakie cechy ma do zaoferowania i jak wygląda korzystanie z niego pod względem finansowym.
Dzięki kotłom zgazowującym drewno można znacznie skuteczniej wykorzystywać do ogrzewania energię zawartą w drewnie. To właśnie z substancji lotnych które powstają w procesie spalania drewna pochodzi zdecydowana większość ciepła przeznaczonego do ogrzewania.
Wady i zalety kotłów zgazowujących drewno
Do najważniejszych zalet takich kotłów należy ich wydajność - na tle innych systemów grzewczych wypadają one naprawdę świetnie. Ponadto jest to rozwiązanie dość przyjazne dla środowiska naturalnego.Jeśli chodzi o wady, to należy wspomnieć o stosunkowo wysokich kosztach montażu takiego systemu. Oprócz tego kocioł taki wymaga codziennej obsługi, przez co dla wielu osób nie jest wygodnym rozwiązaniem.
Działanie kotła zgazowującego drewno
Kocioł taki posiada dwie komory - górną i dolną. W górnej komorze spalane drewno ma osiągnąć wysoką temperaturę oraz oddzielenie gazów, będących tu paliwem. Gaz drzewny trafia następnie do dolnej komory, w której ulega spalaniu. Jest to opis działania na przykładzie modelu firmy Viadrus - Hercules U68. Taki kocioł kosztuje około 5000 zł, co w tym przypadku jest dość niską ceną. Jego wydajność jest zadowalająca, ale istnieje przy nim wspomniana wyżej wada. Kocioł za każdym razem musi być ładowany ręcznie. Na rynku dostępne są również inne, znacznie droższe ale też wygodniejsze w użytkowaniu, modele. Przykładem jest tu kocioł firmy Rakoczy o oznaczeniu Duo. Posiada on przede wszystkim zautomatyzowany system ładowania. Jest również bardziej uniwersalny, bowiem można w nim spalać zarówno drewno, jak i pelet. Posiada kilka trybów pracy, które są dostosowane do spalania konkretnych rodzajów paliwa. Wadą jest jednak nieporównywalnie wyższa cena. Model ten kosztuje bowiem ponad 28 tysięcy złotych.
Patrząc na zaawansowanie tego modelu trudno jednak dziwić się tak wysokiej cenie. Kocioł pracuje przy pomocy specjalnej sondy, która rozpoznaje konkretne rodzaje paliwa i dostosowuje do nich tryb pracy. Odgazowywanie paliwa odbywa się w palniku. Bardzo istotną cechą jest to, że piec dobrze współgra z zasobnikiem c.w.u., nawet w trybie pracy ciągłej i przy niewielkim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Dzięki temu model jest w stanie podtrzymywać żar przez długi czas, bez równoczesnego marnowania paliwa.
Obsługa kotła zgazowującego drewno
Aby uruchomić piec zgazowujący drewno, należy umieścić w jego komorze załadunkowej opał, konieczne w niewielkich kawałkach. Następnie należy go podpalić - można przy tym skorzystać z dowolnej podpałki. Następnie należy wybrać właściwy tryb spalania. Poszczególne tryby odznaczają się między innymi różną pracą wentylatora umieszczonego w komorze spalania. Po rozpaleniu niewielkich kawałków opału, można ponownie otworzyć komorę i umieścić w niej większe kawałki drewna. Trzeba pamiętać również o wcześniejszym otwarciu przepustnicy spalin. Zapobiegnie to przedostaniu się dymu do pomieszczenia.
Kocioł sam będzie w stanie rozpoznać moment, w którym temperatura jest odpowiednio wysoka do przejścia z trybu rozruchu do trybu normalnej pracy. Należy wówczas zamknąć przepustnicę spalin. Aby uzupełnić paliwo w kotle, nie trzeba czekać na spalenie się do końca wcześniejszego załadunku - można to robić na bieżąco.
Natasza