Wielu z nas wydaje się, że wykorzystywanie drewna jako materiału grzewczego nie jest zadaniem skomplikowanym, a tym samym nie musimy przygotowywać się w jakiś szczególny sposób licząc na jego realizację. Tymczasem okazuje się, że problem jest znacznie bardziej złożony już choćby dlatego, że wilgotność drewna wykorzystywanego w piecach wolnostojących nie powinna przekraczać dwudziestu procent, co oznacza, że dużą wagę należy przywiązywać do procesu jego suszenia.
Okres niezbędny do tego, aby drewno nadawało się do palenia nim wynosi na ogół co najmniej dwa lata, a choć pewne różnice dotyczą poszczególnych gatunków drewna, trzymanie się tej zasady zagwarantuje nam palenie bez dymu i zagrożenia dla przewodu kominowego. Nie wolno nam jednak zapominać o tym, że czas zużyty na składowanie drewna jest zaledwie jednym z kilku czynników, wcale nie mniejsze znaczenie ma bowiem i to, w jaki sposób składowane jest drewno. Mile widziane są miejsca nie tylko możliwie jak najbardziej nasłonecznione i osłonięte przed deszczem, ale i przewiewne, idealna jest przy tym sytuacja, w której drewno suszy się od południowej strony.
Dużą wagę powinniśmy przywiązywać i do tego, jak ułożone są rzędy drewna, odległość między nimi nie powinna być więc mniejsza niż szerokość dłoni. Pod żadnym pozorem świeże drewno nie powinno być przy tym składowane w kotłowni, w takich warunkach nie można bowiem liczyć na jego wysuszenie. Co gorsza, bardziej prawdopodobny bywa wówczas jego rozkład spowodowany grzybem. Jeśli zatem myślimy o kotłowni zwróćmy więc uwagę na to, czy jest ona we właściwy sposób wentylowana.
Wilgotność drewna w dużej mierze uzależniona jest od warunków, w jakich było ono suszone. O najniższej mówimy wówczas, gdy wykorzystujemy do tego specjalne suszarnie, pożądane rezultaty przynosi jednak również suszenie drewna na powietrzu. Wilgotność ma wpływ na wiele czynników, w naszym przypadku szczególnie duże znaczenie wydaje się zaś mieć wartość energetyczna drewna. Pamiętajmy zatem, że im wilgotność jest wyższa, tym niższa jest wartość energetyczna drewna, po spaleniu musi bowiem dojść do odparowania wody.
Jak prawidłowo sezonować drewno opałowe - zobacz film
Natasza