O piecach wolnostojących nazywanych też kozami mówimy coraz częściej, symptomatyczne wydaje się przy tym to, że na ich temat wypowiadamy się niemal w samych superlatywach. Nad zakupem urządzeń tego rodzaju zastanawia się coraz więcej osób, trudno więc utrzymywać, że mamy do czynienia z dziełem przypadku. Już na wstępie warto zresztą uspokoić osoby, którym kozy nie kojarzą się najlepiej, nowoczesne rozwiązania są bowiem nie tylko znacznie bardziej funkcjonalne, ale i bezpieczniejsze niż ich dawne odpowiedniki. Już pierwszy kontakt z nowoczesną kozą uświadamia nam, że jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne. Jeśli jednak nie chcemy przeżyć rozczarowania, musimy uświadomić sobie, że przeznaczeniem kozy jest nie ogrzewanie, ale dogrzewanie mieszkania.
Nie mogą stać się one głównym źródłem ogrzewania domu, nie oznacza to jednak, że może znaleźć się w nim tylko jeden piec wolnostojący. Każdy może zdecydować się na zakup tylu ich sztuk, ile jest nam potrzebnych, jedyne ograniczenie związane jest zaś z tym, że d jednego przewodu kominowego nie powinien być podłączony więcej niż jeden piec. Sam przewód powinien zostać zresztą zaopiniowany przez kominiarza jeszcze przed jego wykorzystaniem, jeśli zaś mówimy o zaleceniach, których bezwzględnie należy przestrzegać, na tym właśnie wspomniane zalecenia się kończą.
Same piece wolnostojące wykonane są z różnych materiałów, choć decydującą rolę odgrywa w tym przypadku żeliwo i stal. Każdy z materiałów ma zresztą tak swoje zalety, jak i wady, dokonując wyboru powinniśmy mieć więc na względzie przede wszystkim nasze własne potrzeby. Piece żeliwne mogą irytować, zazwyczaj nagrzewają się bowiem dość długo. Te same rozwiązania dłużej utrzymują jednak również ciepło, a ponieważ charakteryzuje je znakomita odporność na korozję, z powodzeniem możemy korzystać z nich przez bardzo długi czas. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że są one droższe od pieców salowych, choć te ostatnie prędko się nagrzewają. Materiał, z którego wykonany jest piec powinien mieć dla nas duże znaczenie podczas dokonywania zakupu, nie mniej istotne są jednak również jego możliwości odnoszące się do regulowania mocy, sposób, w jaki dokłada się do niego opał i usuwa popiół, a nawet czas palenia.
Ogromne znaczenie ma sprawność pieca, przyjmuje się przy tym, że nie powinna ona spadać poniżej 70 procent. Wśród zalet kozy wymienia się przede wszystkim jej uniwersalność. Na zakup pieca tego typu możemy zdecydować się nawet wówczas, gdy nasze mieszkanie jest na tyle małe, że nie można w nim zainstalować kominka. Co więcej, sama koza może być traktowana przez nas jako mebel, nie musimy więc obawiać się, że w przypadku przeprowadzki będziemy musieli pozostawić ją „w spadku” kolejnym mieszkańcom. Nie można zapomnieć też o bezpieczeństwie, gwarantuje je bowiem już choćby zamknięta komora spalania i automatyzacja wielu procesów związanych z obsługą pieca.
Natasza