Choć drewno jest jednym z najstarszych znanych człowiekowi paliw, okazuje się, że nadal często je stosujemy. Jego zalety znane są inwestorom, również producenci urządzeń grzewczych są jednak świadomi ich istnienia. Dzięki temu w sprzedaży dostępne są coraz nowsze i coraz wydajniejsze kotły, kominki, a przede wszystkim kozy, które opala się nie tylko samym drewnem, ale i jego pochodnymi – brykietem oraz pelletem. Najbardziej uniwersalnym paliwem są, oczywiście, tradycyjne szczapy drewna, a ich zaletą jest to, że sprawdzają się w odniesieniu do wszystkich urządzeń grzewczych. Owszem, wartość opałowa drewna jest dwukrotnie mniejsza niż ta, z którą mamy do czynienia w odniesieniu do węgla, należy jednak brać pod uwagę i to, że drewno jest tańsze, a jednocześnie znacznie bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.
W czasie jego spalania do atmosfery dostaje się niewiele uciążliwych związków toksycznych, a i ilość popiołu nie jest kłopotliwa. Jest to również paliwo odnawialne, jeśli więc prowadzi się mądrą politykę zalesiania, w miejscu ściętych drzew szybko pojawiają się nowe. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że nie każde drzewo sprawdza się jednakowo dobrze jako materiał opałowy. Gdy mamy do czynienia z drewnem świeżym szybko okazuje się, że poważną przeszkodą jest jego zbyt duża wilgotność. Ogrzanie tej samej przestrzeni będzie wymagało dwa razy większej jego ilości, a i tak może okazać się, że dymiące drewno wyrządzi znacznie więcej szkód niż korzyści. Warto zatem pamiętać, że idealna wilgotność nie powinna przekraczać 25 procent, mamy więc do czynienia z drewnem leżakującym nawet przez 2 lata. Samo jego składowanie również nie powinno być zresztą przypadkowe, dobrze wiec mieć przygotowaną drewutnię, która będzie nie tylko sucha, ale i dość przewiewna.
Jeśli samo drewno nam nie odpowiada, powinniśmy zainteresować się brykietami i pelletami, nieco droższymi, ale jednocześnie bardziej wydajnymi rozwiązaniami. Są to odpady drzewne sprasowane pod ciśnieniem, w ich skład wchodzą więc nie tylko trociny, ale również kora drzew, zrębki, wióry i wiele innych. Z kolei pellety przybierają postać granulatu o wielkości zaledwie kilku centymetrów. Sprzedaje się je w workach, co sprawia, że magazynowanie tego rodzaju rozwiązania nie jest zbyt skomplikowane. Zaletą pelletów jest nie tylko ich wydajność, ale i to, że są one przyjazne środowisku naturalnemu. Cieszy też prawie dwa razy większa wartość opałowa niż ta, z którą mamy do czynienia w przypadku drewna w jego klasycznym wydaniu. Nie można nie docenić tego, że ich stosowanie nie jest skomplikowane, a samo ich wprowadzenie pozwala na większy stopień automatyzacji urządzeń, w których są wykorzystywane. Bez względu na to jaki rodzaj drewna wybierzemy, nie powinniśmy zapominać o tym, że urządzenia, które je wykorzystują mogą służyć przede wszystkim do dogrzewania pomieszczeń.
Natasza