Kozy na drewno posiadają imponującą liczbę zalet, zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy zdobyć przynajmniej kilka informacji na ich temat. W pierwszej kolejności warto zorientować się, jak wygląda regulacja mocy, okazuje się bowiem, że może mieć ona miejsce tak z wykorzystaniem szybra, jak i przepustnicy. Regulacja ilości dostarczanego powietrza przyczynia się do zmiany wydajności pieca. Tam, gdzie mamy do czynienia z najbardziej nowoczesnym modelem wykorzystuje się termostat, przyczynia się on bowiem do automatycznego regulowania przekroju wlotu powietrza do spalania w zależności od tego, z jaką temperaturą mamy do czynienia.
Sam opał zazwyczaj dokłada się do paleniska z wykorzystaniem frontowych drzwiczek, jeśli jednak takie rozwiązanie nam nie odpowiada, możemy wejść w posiadanie pieca z małymi drzwiczkami bocznymi, a nawet takich, które posiadają klapę w swojej górnej płycie. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że przy zakupie „kozy” na drewno ważna jest pewna systematyczność. Mamy z nią do czynienia przede wszystkim wówczas, gdy mówimy o usuwaniu popiołu, idealna jest przy tym sytuacja, gdy usuwa się go po każdym paleniu, przynajmniej kilka razy w tygodniu.
Niekiedy piece wyposażone są zresztą w oddzielnie pojemniki, dzięki którym minimalizuje się ryzyko rozsypania się popiołu wówczas, gdy przenosi się go przez pokój. Kupując „kozy” na drewno warto pamiętać i o tym, aby znaleźć im dobre miejsce. Idealny jest centralny punkt znajdujący się na dolnej kondygnacji, gdy bowiem przestrzeń jest otwarta, możliwości pieca są wykorzystywane najbardziej efektywnie. To właśnie wówczas możemy zresztą mówić o swobodnym krążeniu ogrzanego powietrza, co jest jego wyjątkowym atutem. Nie wolno nam zapominać i o tym, że korpus „kozy” dość silnie się nagrzewa, nie powinniśmy więc stawiać w jego pobliżu tych przedmiotów, które znane są jako łatwopalne. Dotyczy to zresztą nie tylko mebli, ale i zasłon oraz firan. Zwracajmy też uwagę na konieczność kontrolowania instalacji, jeśli więc zależy nam na własnym bezpieczeństwie, przegląd pieca musi być dokonywany przynajmniej raz w roku.
Natasza