Choć zarówno pellet, jak i ekogroszek już od dawna cieszą się największą popularnością wśród paliw stałych, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, które z wymienionych rozwiązań można uznać za bardziej, a które za mniej wydajne. Ekogroszek znany jest jako paliwo bardziej kaloryczne, gdy jednak decydujemy się na korzystanie z niego musimy liczyć się z tym, że utrzymanie czystości w kotłowni nie będzie najłatwiejszym zadaniem. Pellet jest ceniony z uwagi na swoją neutralność dla środowiska, osoby decydujące się na korzystanie z niego muszą jednak liczyć się z tym, że koszt takiego przedsięwzięcia nie będzie mały. Na ostateczną decyzję zawsze wpływ ma przynajmniej kilka czynników. Zastanawiamy się nad tym, czy paliwo stałe jest łatwo dostępne, czy można nam zagwarantować jego wysoką jakość i czy koszt jego zakupu nie będzie stanowił zbyt dużego obciążenia dla naszego budżetu. Jeszcze zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy zastanowić się nad tym, czym charakteryzuje się każde z analizowanych rozwiązań.
Ekogroszek jest produkowany z węgla kamiennego, a na rynku dostępne są jego granulaty o zróżnicowanym rozmiarze. Pellet, z kolei, powstaje z wykorzystaniem biomasy, mamy więc w jego przypadku do czynienia z odnawialnym źródłem energii. Gdy zatem zastanawiamy się nad tym, które z paliw będzie bardziej przyjazne otaczającemu nas środowisku, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że to właśnie pellet wygrywa tego rodzaju starcie.. Biomasa jest odnawialna, pellet jest więc w stu procentach naturalny.
Oczywiście, podczas spalania pelletu również wydziela się dwutlenek węgla, badania potwierdzają jednak, że jego ilość nie jest znacząca. Inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy decydujemy się na ekogroszek, choć i w jego przypadku możemy mówić o odmianach obojętnych środowisku naturalnemu, a nawet takie, które posiadają znak bezpieczeństwa ekologicznego. Mówiąc o zaletach pelletu powinniśmy mieć na uwadze i to, że nawet popiół wytwarzany podczas jego spalania może być wykorzystywany jako naturalny nawóz. Nie ma go jednak zbyt dużo, a zawartość popiołu w pellecie nie osiąga nawet 0,5 procenta. Ekogroszek nie jest już tak przyjazny środowisku, rzadko można bowiem znaleźć takie jego rodzaje, w których zawartość popiołu spada poniżej 3 procent. Osoby, którym zależy na utrzymaniu względnej czystości w kotłowni powinny stronić od ekogroszku, pył węglowy osadza się bowiem nie tylko na ścianach, ale i na podłodze w momencie, w którym jest on wrzucany do podajnika. Popiół sprawia zresztą, że i samo czyszczenie pieca musi odbywać się znacznie częściej niż ma to miejsce wówczas, gdy decydujemy się na skorzystanie z możliwości, jakie stwarza pellet. W czasie ładowania pelletu musimy liczyć się z pewną ilością kurzu drzewnego, zapanowanie nad nim jest jednak zdecydowanie łatwiejsze niż wówczas, gdy przedmiotem naszej troski jest pył węglowy.
Natasza