Drewno znane jest jako najstarsze paliwo, nie da się jednak ukryć, że nadal cieszy się ogromną popularnością wykorzystywane szczególnie często w budownictwie jednorodzinnym. Ich zalety znane są zresztą nie tylko inwestorom, ich świadomość mają bowiem również podmioty zajmujące się produkcją urządzeń grzewczych. W sprzedaży pojawiają się przy tym nie tylko kotły i kominki, ale i niewielkie piecyki wolnostojące opalane drewnem i jego pochodnymi, warte uwagi jest zaś to, że za każdym razem mamy do czynienia z rozwiązaniami charakteryzującymi się wyjątkowo wysoką jakością. Szczapy drewna są tym materiałem opałowym, który sprawdza się w przypadku każdego z wymienionych urządzeń. Owszem, jego wartość opałowa jest dwukrotnie niższa niż ta, z którą mamy do czynienia w przypadku węgla, nie da się jednak ukryć, że drewno jest nie tylko tańsze, ale i zdecydowanie bardziej ekologiczne. Jego spalanie emituje do atmosfery jedynie niewielkie ilości toksycznych związków, niewielki jest też odsetek popiołu jako efektu ubocznego spalania. Nie można nie docenić i tego, że mamy w jego przypadku z paliwem odnawialnym, mądra polityka przyczynia się więc do tego, że decydując się na korzystanie z tego materiału opałowego nie uszczuplamy zasobów naszej planety.
Niestety, we wkładach kominkowych oraz kotłach nie może palić się każde drewno. Nie ma możliwości palenia drewnem świeżym, uniemożliwia to bowiem wysoka wilgotność i ryzyko dymienia. O największej wydajności mówi się zatem w przypadku drewna suchego, którego wilgotność nie przekracza 25 procent. Drewno takie musi być sezonowane około dwóch lat, a to sprawia, że konieczne jest również poczynienie pewnych inwestycji związanych z jego składowaniem.
W ogrodzie lub pomieszczeniu gospodarczym konieczne jest znalezienie miejsca na drewutnię, musi mieć ona przy tym przynajmniej 15 metrów kwadratowych, aby można było mówić, że jest w stanie spełniać oczekiwania swojego właściciela. Oczywiście, nie musimy palić samimi szczapami drewna, wydajniejsze od nich okazują się bowiem ich odmiany takie, jak brykiety drzewne oraz pelety. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprasowanymi pod ciśnieniem odpadami drzewnymi, które zazwyczaj mają postać granulatu. Dużym plusem peletów jest już choćby to, że sprzedaje się je w workach, nietrudno więc domyślić się, że problemem przestaje być nie tylko ich załadunek, ale także sposób, w jaki mogą być one magazynowane. Ich zaletą jest również wydajność, podobnie, jak miało to miejsce w przypadku szczap drewna, mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniami, które charakteryzuje duża wartość ekologiczna. Wielu producentów urządzeń grzewczych zwraca się zresztą właśnie ku nim, pelety są więc stosowane w tych, które charakteryzuje innowacyjność i nowoczesność.
Natasza