Jaki kominek do wnętrza wybrać to często zadawane pytanie. Podpowiadamy, jakie są obecnie dostępne rodzaje kominków, a także jakie jest ich zastosowanie.
Jaki kominek do wnętrza będzie najlepszy?
Z pewnością każdy z nas nieraz marzył o tym, aby w domu mieć kominek. Ma on nie tylko walory czysto estetyczne. Palący się ogień sprawia, że w pomieszczeniu robi się bardziej przytulnie. Do tego dochodzi magiczny i jednocześnie niezwykle ciepły klimat. Obecnie w sprzedaży dostępne są różne rodzaje kominków. Modele nowoczesne zwracają uwagę efektywnością. Jednocześnie nie zrezygnowano w nich z ich praktycznej funkcji. Dobrze komponują się niemal z każdym wnętrzem, umożliwiając stworzenie naprawdę ciekawych aranżacji. Okazuje się jednak, że wybranie odpowiedniego kominka nie należy do najprostszych. Co brać pod uwagę, wybierając nowoczesne kominki?Istotnym parametrem jest moc.
Jeśli kominek ma stanowić podstawowe źródło ogrzewania domu, to należy postawić na model, którego moc wynosi przynajmniej od 100 do 1500 W/m kw. Pozwoli ona na utrzymanie w pomieszczeniu temperatury około 20 stopni. Należy jednak pamiętać, że jest to wartość orientacyjna, a ostateczna wartość tego parametru uzależniona jest między innymi od rodzaju budynku. Co ciekawe, kominek można mieć także wówczas, gdy mieszkamy w bloku. Co jednak ważne, blok nie może mieć więcej niż cztery piętra, a każde znajdujące się w nim mieszkanie musi być wyposażone we własny przewód kominowy.
Kominek wolnostojący
Kominek wolnostojący określany jest również mianem pieca wolnostojącego. Za największą zaletę tego rodzaju kominków uważa się przede wszystkim ich naprawdę szybki, a jednocześnie bardzo prosty montaż. Do tego dochodzi wysoka mobilność. Decydując się na taki kominek, nie trzeba na ogół martwić się poważniejszymi pracami remontowanymi w zakresie instalacji. Kominek wolnostojący to świetny wybór dla wszystkich, którzy zawsze marzyli o kominku w salonie, ale z jakiego powodu nie mogli go zainstalować. Za montaż takiego kominka trzeba zapłacić dużo mniej niż wówczas, gdy decydujemy się na wkład bądź kasetę kominkową. Kominki wolnostojące umieszczone są w specjalnej, gotowej obudowie. Jest ona odporna na działanie ognia, a także od razu gotowa do montażu, co znaczy, że można ją podłączyć do systemu kominowego. Kominkiem, który najczęściej kojarzony jest z kominkiem wolnostojącym jest kominek typu koza. Te dwie nazwy są często stosowane zamiennie. Tymczasem kominek typu koza to rodzaj kominka niezabudowanego. Najczęściej koza wykonana jest z żeliwa, a jej wymiary są niewielkie. Z kolei kominki wolnostojące to zamknięte i jednocześnie szczelne paleniska, które otoczone są gotowa, a jednocześnie bardzo efektowną obudową.
Design kominków wolnostojących
Nowoczesne kominki to przede wszystkim ciekawy design połączony z funkcjonalnością. Tym samym nie ma najmniejszego problemu, aby dopasować kominek do wnętrz zarówno tradycyjnych, jak i modernistycznych. Wolnostojący kominek – wysoki i owalny – o różnej kolorystyce będzie doskonale prezentował się w przestrzeni jasnej i nowoczesnej. Jeśli natomiast zdecydujemy się na piec wolnostojący kaflowy, to stworzymy wyjątkowe wnętrze o rustykalnym charakterze. Z kolei niski piec koza to dobry wybór do wnętrza urządzonego w stylu glamour oraz francuskim. Trzeba jednak pamiętać, aby postawić na urządzenie charakteryzujące się właściwymi parametrami technicznymi.
Kominki otwarte
Są to kominki tradycyjne, które ciepło oddają poprzez promieniowanie. Niestety, nie jest możliwe ogrzanie nimi całego wnętrza domu. W przypadku takiego kominka nie jest możliwe regulowanie ilości oddawanego ciepła.
Natasza