Gdybyśmy wskazać na te paliwa stałe, które cieszą się największą popularnością, z pewnością w pierwszej kolejności zwrócilibyśmy uwagę na pellet i ekogroszek. Ten drugi uważany jest za bardziej kaloryczny, osoby stosujące go przypominają jednak, że utrzymanie czystości w kotłowni nie może być zaliczane do wyzwań, którym łatwo jest sprostać. Gdy zaś mamy do czynienia z pelletem, możemy nie tylko chwalić go za atrakcyjność ekologiczną, zawsze musimy bowiem pamiętać i o tym, że jego praktyczne wykorzystywanie wiąże się z konieczności ponoszenia pewnych nakładów finansowych. Decyzja o wyborze najlepszego rozwiązania nie jest łatwa z przynajmniej kilku powodów. Za najważniejszy uznaje się przy tym wielość czynników, jakie muszą być brane pod uwagę podczas jej podejmowania. Osoby zastanawiające się nad zaletami i wadami pelletu i ekogroszku muszą więc analizować dostępność paliwa stałego, jego jakość, a w dalszej kolejności także koszty związane z jego zakupem.
Warto pamiętać też o tym, jak dane paliwo wpływa na środowisko naturalne. Jeszcze przed dokonaniem porównania warto pokusić się o charakterystykę obu typów paliwa. Wówczas, gdy przedmiotem naszego zainteresowania jest ekogroszek, mamy do czynienia z paliwem wyprodukowanym z węgla kamiennego. Z kolei pellet jest produkowany z biomasy, mamy więc w jego przypadku do czynienia z odnawialnym źródłem energii. Gdy zatem zastanawiamy się nad tym, które z rozwiązań jest w stanie przynieść większą korzyść środowisku naturalnemu, nie powinniśmy mieć wątpliwości, co do tego, że zalety pelletu są niemożliwe do zakwestionowania.
Jest on wyprodukowany z odnawialnej biomasy, a choć w czasie jego spalania do atmosfery dostaje się dwutlenek węgla, jego ilość może być z powodzeniem określana mianem symbolicznej. Wartość ta jest bez porównania większa wówczas, gdy przedmiotem naszego zainteresowania jest ekogroszek, choć i on często jest sprzedawany w tych swoich odmianach, które nie wpływają zasadniczo na środowisko. Mówiąc o paliwach stałych i ekologii nie powinniśmy zapominać i o tym, że osoby korzystające z możliwości stwarzanych przez pellet mogą wykorzystać popiół będący efektem spalania jako naturalny nawóz. Warto jednak nadmienić, że nigdy nie ma go wiele, a wartość przekraczająca 0,5 procenta należy do rzadkości. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy analizujemy spalanie ekogroszku, okazuje się bowiem, że zawartość popiołu w tym paliwie to przynajmniej 3 procent. Ekogroszek, choć tańszy, jest również paliwem, które wywołuje spore zamieszanie w kotłowni. W tym przypadku największym wyzwaniem staje się pył węglowy, który nie tylko osadza się na ścianach i podłodze pomieszczenia, ale również w samym piecu, który zdecydowanie częściej wymaga czyszczenia. Owszem, również pellet pozostawia w kotłowni kurz drzewny, uporanie się z nim jest jednak znacznie mniej skomplikowane.
Natasza