Piece wolnostojące – wielu z nas znane jako kozy – po latach zapomnienia, przeżywają obecnie swój prawdziwy renesans. Jak pokazują statystyki, ich sprzedaż stale rośnie – warto jednak podkreślić, że trend ten nie jest przypadkowy, a osoby, które decydują się na ich zakup czynią to ze względu na ich liczne zalety. Tym, którzy nadal nie są przekonani do tych urządzeń, powiedzieć można, że współczesne produkowane kozy to piece zupełnie inne od tych, które znamy z domów naszych babć – ich użycie jest bowiem nie tylko dużo wygodniejsze, ale też, co na pewno jest szczególnie ważne, bezpieczniejsze.
O czym powinniśmy pamiętać kupując kozę? Przede wszystkim, warto zdać sobie sprawę, że za jej pomocą nie ogrzejemy całego domu – możemy używać jej jedynie do dogrzewania poszczególnych pomieszczeń. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie ku temu, by kupić dowolną ilość takich pieców – możemy nawet wyposażyć w nie każdy pokój. Decydując się na taki krok, musimy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że każda koza wymaga osobnego przewodu kominowego, który, jeszcze przed montażem pieca, powinien być gruntownie sprawdzony przez kominiarza. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonano dany piec – na rynku dostępne są kozy wyprodukowane z żeliwa bądź stali.
Te pierwsze co prawda dłużej się nagrzewają, jednak ich niepodważalną zaletą jest fakt, że również dłużej oddają ciepło, dzięki czemu możemy palić w nich rzadziej. Na kozę żeliwną powinni również zdecydować się ci, którzy cenią sobie nietypowe, dekoracyjne formy – dzięki dużej plastyczności, w tym materiale podobne efekty łatwo jest osiągnąć, przez co doskonale sprawdzają się w stylowych, tradycyjnie urządzonych wnętrzach. Warto wspomnieć w tym miejscu również o dużej wytrzymałości żeliwnych pieców – stop ten bowiem nigdy nie rdzewieje. Kozy stalowe są przede wszystkim dużo tańsze i lżejsze od swoich żeliwnych odpowiedników. Znacznie łatwiej jest je także nagrzać do wymaganej temperatury, jednak decydując się na stalowy piec musimy przygotować się również na szybsze straty energii.
Poza samym materiałem, warto zwrócić też uwagę na kilka innych parametrów pieca. Po pierwsze – sposób dokładania opału, który w najprostszych modelach może okazać się dość skomplikowany. Po drugie – to, jak długo koza utrzymuje ciepło, czy istnieje możliwość regulacji jej mocy i jak usuwa się popiół. Na jakie korzyści możesz liczyć? Przede wszystkim, koza może być świetną alternatywą dla kominka – jeśli nie mamy więc możliwości ku temu, by zamontować go w swoim domu, możemy śmiało wybrać piec wolnostojący. Poza dostępnością przewodu kominowego, kozy nie mają innych wymagań – można więc montować je właściwie we wszystkich pomieszczeniach. Ich wielką zaletą jest też bardzo ciekawy wygląd – obok prostych modeli, bez trudu znajdziemy bowiem także i takie, które staną się niewątpliwą ozdobą każdego, najbardziej nawet stylowego pomieszczenia. Ci z nas, którzy wolą nowocześniejsze rozwiązania, również znajdą coś dla siebie – ostatnimi czasy wybór kóz znacznie się poszerzył.
Natasza